Archiwum kategorii: warsztaty

Warsztaty w Częstochowie?

by

7 czerwca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dziennikarskie, które poprowadziła pani Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna.
Pisała m.in. do “Twojego Stylu”, “Expressu Wieczornego”, “Sztandaru Młodych”, “Victora-gimnazjalisty” oraz “Cogito”.
Autorka powieści dla młodzieży Klasa pani Czajki, LO-teria, Tropiciele, Dzika.
Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 33 – członkowie koła dziennikarskiego i kolektywu bibliotecznego, redagujący pismo szkolne “Lunetka 33”.
Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się, np.:
Jak pisać, a jak redagować teksty?, Jak ilustrować je swoimi zdjęciami?, Jak sprawić, aby pisanie było ciekawe i przyciągało czytelników?, Jakie pytania zadawać rozmówcom, a jakich lepiej nie zadawać?, Czy tytuł ma znaczenie?, Co to jest lead, co to śródtytuł i po co jest w tekście “ramka”?

Źródło: http://biblioteka.czest.pl/wydarzenia/2017/warsztaty-dziennikarskie-z-mk-piekarsk%C4%85

Warsztaty dziennikarskie w Liceum w Otwocku

by

Dla uczniów klas dziennikarsko-filmowych (1a,3a), którzy wiążą swoją przyszłość z dziennikarstwem, zorganizowaliśmy 14 listopada profesjonalne warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną oraz blogerką.

Na początku uczestnicy warsztatów rozwiązali quiz wiedzy – prawda czy fałsz. Pytania dotyczyły pisania relacji, reportażu, recenzji filmowej, artykułu, felietonu i wywiadu.

Prowadząca podkreśliła, że pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy. To pierwsza zasada dziennikarstwa. Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Trzecia zasada dziennikarstwa jest taka, że trzeba wyobrazić sobie czytelnika. Inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla dorosłego. Po prześledzeniu różnych gatunków dziennikarskich, autorka podkreśliła, że dziennikarz zawsze powinien być bezstronny. M. K. Piekarska pokazała różnice między dziennikarstwem prasowym, telewizyjnym, radiowym i internetowym. Omówiła plusy i minusy każdej formy dziennikarstwa w kontekście kontaktów wydawców z dziennikarzami.

O wywiadzie było dłużej. Małgorzata Karolina Piekarska zdradziła młodym dziennikarzom jak przeprowadzić wywiad telewizyjny a jak prasowy, dlaczego obok dyktafonu każdy dziennikarz powinien mieć przy sobie notes i ołówek. Aby wywiad był dobry, najpierw trzeba się do niego przygotować. Jak rozmawiać z politykiem, o co nie pytamy, kiedy spisujemy wywiad, kiedy można nie autoryzować wywiadu, blaski i cienie wywiadu elektronicznego.

Dłużej także został omówiony reportaż. Dowiedzieliśmy się jak zebrać materiał, jak przełamać bariery i umiejętnie zadawać pytania, jak uważnie obserwować zdarzenie i miejsce, jak spuentować tekst. Reportaż z podróży, reportaż z bohaterem, reportaż śledczy, jak zrobić dobrą relację z jakiegokolwiek wydarzenia, to kolejne poruszone tematy przez dziennikarkę.

Usłyszeliśmy też, że felieton nie jest tekstem obiektywnym. Obiektywny być nie tylko nie musi, ale nawet nie może. Podobnym zasadom podlega esej i recenzja.

Po zakończeniu spotkania była możliwość otrzymania autografu autorki na książkach „Kurs dziennikarstwa dla samouków” i „LO-teria”.

Mamy nadzieję, że warsztaty pomogą uczniom rozwinąć dziennikarską pasję.

Sponsorem spotkania była Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Grzegorz Kopański

Źródło: http://www.slowacki.eu/

Warsztaty dziennikarskie w Raciborzu

by

Portal Nasz Racibórz opublikował relację z prowadzonych przeze mnie warsztatów dziennikarskich. Co napisano?

Dla tych, którzy piszą artykuły do szkolnej gazetki, powadzą bloga albo wiążą swoją przyszłość z dziennikarstwem… w ramach projektu „Łączy nas książka”, raciborska biblioteka zorganizowała profesjonalne warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską.

Artykuł dla dzieci, piszemy tak jak dla dziecka. Dziennikarz powinien być bezstronny. Relacja to inna nazwa reportażu. Prawda czy fałsz? Na początku, uczestnicy warsztatów rozwiązali quiz wiedzy. Następnie Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna związana z TVP Warszawa, zdradziła młodym dziennikarzom jak przeprowadzić wywiad telewizyjny a jak prasowy, dlaczego oprócz dyktafonu każdy dziennikarz powinien mieć przy sobie notes i co wpływa na popularność blogów. W warsztatach, które odbyły się w Klubie dla Młodzieży STREFA przy ul. Żółkiewskiego, wzięli udział m.in. autorzy projektu „Mój Racibórz. Rozmowy Strefy na 800 lat”.

– Poprosiliśmy prowadzącą, aby wspólnie z uczestnikami obejrzała kilka z nagranych wywiadów a następnie omówiła popełnione przez młodych dziennikarzy błędy, proponując ciekawsze rozwiązania. Mamy nadzieję, że wczorajsze warsztaty pomogą im rozwinąć dziennikarską pasję – podsumowuje Magdalena Pordzik-Paskuda z Działu Promocji MiPBP w Raciborzu.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: MiPBP w Raciborzu

 

Warsztaty dziennikarskie w Raciborzu

by

MiPBP w Raciborzu zaprasza młodzież w wieku 13–18 lat do udziału w bezpłatnych warsztatach dziennikarskich.

W ramach projektu „Łączy nas książka” raciborska biblioteka zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach dziennikarskich, które odbędą się 27 września.

Warsztaty poprowadzi Małgorzata Karolina Piekarska. Piszesz artykuły do szkolnej gazetki? Prowadzisz bloga? A może wiążesz swoją przyszłość z dziennikarstwem? Te warsztaty są dla Ciebie! Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, od 1996 roku związana z TVP Warszawa, gdzie emitowane są jej reportaże i filmy dokumentalne zdradzi m.in. jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera, jak obsługiwać media społecznościowe i przeprowadzać wywiady.

Warsztaty, które odbędą się w Klubie dla Młodzieży STREFA przy ul. Żółkiewskiego 22 są adresowane do młodzieży w wieku 13-18 lat. Zapisy w sekretariacie biblioteki – nr tel. 32 4153724. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty dziennikarskie dla wydawców

by

Biblioteka Analiz zaprasza do udziału w szkoleniu: “Warsztaty dziennikarskie dla wydawców”

Warszawa, 21 kwietnia 2017 r., godz. 9:30-16:30

 • Jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera?
 • Jak redagować maile do dziennikarzy?
 • Najczęstsze błędy w komunikacji z mediami
 • Jak obsługiwać media społecznościowe?
 • Jakiego rodzaju treści tam zamieszczać?
 • Jak przeprowadzać wywiady z własnymi autorami?

Na te i wiele innych pytań odpowie podczas praktycznych warsztatów doświadczona dziennikarka prasowa i telewizyjna, blogerka i pisarka.Plan warsztatów:

 1. Jakie są różnice między dziennikarstwem prasowym, telewizyjnym, radiowym i internetowym. Plusy i minusy każdej z tych form dziennikarstwa w kontekście kontaktów wydawców z dziennikarzami.
 2. Jak redagować maile do dziennikarzy. Pokażę konkretne przykłady dobrych i złych maili. Na co zwracać uwagę.
 3. Najczęstsze błędy w komunikacji z mediami.
 4. Ćwiczenia w pisaniu maili/informacji prasowych dla mediów
 5. Jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera
 6. Ćwiczenie – redakcja artykułu na temat konkretnej książki
 7. Najczęstsze błędy w redagowaniu informacji na temat książek
 8. Jak obsługiwać media społecznościowe – analiza sytuacji
 9. Jakie informacje zamieszczać w mediach społecznościowych
 10. Najczęstsze błędy
 11. Ćwiczenia – redakcja trzech newsów na media społecznościowe
 12. Jak przeprowadzać wywiady z własnymi autorami
 13. Ćwiczenie – ułożenie pytań do wywiadu z autorem
 14. Czas na wolne wnioski i pytania

Warsztaty prowadzi: Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Od 1996 roku związana z TVP Warszawa, gdzie emitowane są jej reportaże i filmy dokumentalne. Realizowała programy autorskie: “Dżingiel”, “Patefon”, “Wiarus”, “Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. W latach 1994-2008 współpracowała z dwutygodnikiem Cogito. Publikowane w latach 1998-2005 na łamach pisma felietony Wzrockowisko ukazały się drukiem jako książka. Do 2006 roku współpracowała z dwutygodnikiem Victor gimnazjalista, na łamach którego publikowała w odcinkach powieści Klasa pani Czajki, Tropiciele i Dzika. Współpracuje z południowopraskim pismem społeczno-samorządowym Mieszkaniec. w latach 2008-2011 prowadziła rubrykę “Zapytaj Gośkę” w Magazynie 13-tka.
Autorka powieści młodzieżowych, których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie.Od wielu lat jeździ po Polsce na spotkania autorskie, a także rozmowy z młodzieżą o uzależnieniach, dojrzewaniu i marzeniach. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów i licealistów.

PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE:

 • Wzrockowisko 2002
 • Klasa pani Czajki 2004, 2007, 2008, 2010, 2016, wydanie ukraińskie 2012; audiobook 2008, 2015
 • Dziewiętnastoletni marynarz 2005
 • Tropiciele 2006, 2008, 2015
 • Dzika 2007, 2017
 • LO-teria 2010, 2017, wydanie ukraińskie 2014
 • Kurs dziennikarstwa dla samouków 2014
 • “Czucie i Wiara” czyli warszawskie duchy 2015
 • Syn dwóch matek (do spółki z nieżyjącym Ojcem Maciejem Piekarskim) 2016

TWÓRCZOŚĆ FILMOWA:

 •  Kilkadziesiąt reportaży i filmów dokumentalnych dla TVP.
 • 2010 – “Kto ty jesteś?” film dokumentalny o trzypokoleniowej polskiej rodzinie mieszkającej we Lwowie.

TWÓRCZOŚĆ TEATRALNA:

 • 2013 – “Listy do Skręcipitki” scenariusz monodramu Zacharjasza Muszyńskiego opartego na autentycznych listach urzędnika kolejowego Antoniego Adamskiego pisanych do żony Leokadii Karoliny z Przybytykowskich z sanatorium za Uralem w latach 1914-1918. (Premiera: czerwiec 2013)
 •  2015 – “Bubloteka” sztuka dla dwóch aktorów. Premiera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

 • 2012 nominacja do nagrody ALMA 2013 (Astrid Lindgren Memorial Award)
 • 2013 nagroda na festiwalu filmów emigracyjnych EMIGRA za film “Kto ty jesteś?”
 • 2014 stypendium MKiDN
 • 2014 nominacja do nagrody ALMA 2015 (Astrid Lindgren Memorial Award)
 • 2016 nagroda Ministerstwa Edukacji Ukrainy dla książki “Klasa pani Czajki”

WIĘCEJ NA STRONACH:
http://www.piekarska.com.pl
blog: http://piekarska.blog.pl
projekt genealogiczny: http://piekarscy.com.pl
Oficjalny profil na portalu Facebook: http://www.facebook.com/MalgorzataKarolinaPiekarska

Pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy.To moja teoria dotycząca dziennikarstwa i uznaję ją za pierwszą zasadę dziennikarstwa. Przyznam, że zastosowanie jej w praktyce sprawdza się. Co dokładnie oznaczają słowa ?sprawdza się?? Mam swoich czytelników i nie mam procesów. A te, które miałam ? wygrałam.To motto Warsztatów Dziennikarskich niech będzie więc przewodnią myślą wszystkich, którzy będą z nich korzystać.
Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale to chyba wie każdy, kto w życiu napisał choć jedno wypracowanie. Oczywiście są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę.
Trzecia zasada dziennikarstwa jest taka, że trzeba wyobrazić sobie czytelnika. Inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla dorosłego, jeszcze inaczej dla robotnika, a zupełnie inaczej dla profesora. Innym językiem posługuje się prasa kobieca, a innym męska. Jeszcze inny język mają pisma wędkarskie, a zupełnie inny erotyczne. Słowem: ustalamy kim jest czytelnik. Dzieckiem? Wędkarzem? Robotnikiem?A teraz, jeśli już poznałeś te trzy zasady, a chcesz dowiedzieć się więcej, czyli jak pisać, o czym pisać, jak redagować teksty – zgłoś się. Może będziemy mogli ci pomóc.Zgłoszenia przyjmujemy do 10 kwietnia

Termin szkolenia: 21 kwietnia 2017 r., w godz. 9.30-16.30Miejsce: Warszawa

Koszt udziału jednej osoby: 350 zł od osoby + 23 proc. VAT (koszt obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, obiad, certyfikat uczestnictwa). Przy zgłoszeniu minimum 3 osób z danej firmy ? koszt uczestnictwa wynosi 300 zł od osoby.

Kontakt w sprawie szkoleń:
Ewa Zając: ewa_zajac@rynek-ksiazki.pl
Ewa Tenderenda-Ożóg:  ewa@rynek-ksiazki.pl
tel. 22 828 36 31, tel./ faks 22 827 93 50
www.rynek-ksiazki.pl/szkolenia

Zaproszenie na szkolenie 7 marca

by

Jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera? Jak redagować maile do dziennikarzy? Najczęstsze błędy w komunikacji z mediami. Jak obsługiwać media społecznościowe? Jakiego rodzaju treści tam zamieszczać? Jak przeprowadzać wywiady z własnymi autorami? Na te i wiele innych pytań odpowie podczas praktycznych warsztatów doświadczona dziennikarka prasowa i telewizyjna, blogerka i pisarka – Małgorzata Karolina Piekarska.

Biblioteka Analiz zaprasza do udziału w szkoleniu: “Warsztaty dziennikarskie dla wydawców”.

Warszawa, 7 marca, godz. 9:30-16:30

 • Jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera
 • Jak redagować maile do dziennikarzy
 • Najczęstsze błędy w komunikacji z mediami
 • Jak obsługiwać media społecznościowe
 • Jakiego rodzaju treści tam zamieszczać
 • Jak przeprowadzać wywiady z własnymi autorami

Na te i wiele innych pytań odpowie podczas praktycznych warsztatów doświadczona dziennikarka prasowa i telewizyjna, blogerka i pisarka Małgorzata Karolina Piekarska.

Plan warsztatów:

 • Jakie są różnice między dziennikarstwem prasowym, telewizyjnym, radiowym i internetowym. Plusy i minusy każdej z tych form dziennikarstwa w kontekście kontaktów wydawców z dziennikarzami
 • Jak redagować maile do dziennikarzy. Pokażę konkretne przykłady dobrych i złych maili. Na co zwracać uwagę.
 • Najczęstsze błędy w komunikacji z mediami.
 • Ćwiczenia w pisaniu maili/informacji prasowych dla mediów
 • Jak redagować artykuły na stronę www, a jak do newslettera
 • Ćwiczenie – redakcja artykułu na temat konkretnej książki
 • Najczęstsze błędy w redagowaniu informacji na temat książek
 • Jak obsługiwać media społecznościowe – analiza sytuacji
 • Jakie informacje zamieszczać w mediach społecznościowych
 • Najczęstsze błędy
 • Ćwiczenia – redakcja 3 newsów na media społecznościowe
 • Jak przeprowadzać wywiady z własnymi autorami
 • Ćwiczenie – ułożenie pytań do wywiadu z autorem
 • Czas na wolne wnioski i pytania

 

Warsztaty prowadzi: Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka prasowa i telewizyjna, blogerka (autorka popularnego bloga „W świecie absurdów”), pisarka. Od 1996 roku współpracuje z TVP, gdzie emitowane są jej reportaże. Jest związana z TVP Warszawa, TVP Info i TVP regionalna, a szczególnie z programami informacyjnymi. Na antenie TVP Warszawa realizowała programy autorskie: “Dżingiel”, “Patefon”, “Wiarus”, “Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. W latach 1994-2006 współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane w latach 1998-2005 na łamach pisma felietony “Wzrockowisko” ukazały się drukiem jako książka. Do 2006 roku współpracowała z dwutygodnikiem “Victor gimnazjalista”, na łamach którego publikowała w odcinkach powieści “Klasa pani Czajki”, “Tropiciele” i “Dzika”. W roku 2008 wróciła na łamy Cogito felietonami “Sztuka pisania” a na łamy Victora gimnazjalisty “Muzycznymi podróżami” – krótkimi felietonami o gwiazdach muzyki rozrywkowej. Współpracuje z południowopraskim pismem społeczno-samorządowym “Mieszkaniec”, a także z portalem motoryzacyjnym http://francuskie.pl. W latach 2008-2011 prowadziła rubrykę “Zapytaj Gośkę” w “Magazynie 13-tka”. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Opublikowała dokumentalną książkę “Dziewiętnastoletni marynarz” – zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego. Od wielu lat jeździ po Polsce na spotkania autorskie, a także rozmowy z młodzieżą o uzależnieniach, dojrzewaniu i marzeniach. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów i licealistów.
http://www.piekarska.net
blog: http://piekarska.blog.pl
Oficjalny profil na portalu Facebook: http://www.facebook.com/MalgorzataKarolinaPiekarska

„Pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy.”

To moja teoria dotycząca dziennikarstwa i uznaję ją za pierwszą zasadę dziennikarstwa. Przyznam, że zastosowanie jej w praktyce sprawdza się. Co dokładnie oznaczają słowa? Mam swoich czytelników i nie mam procesów. A te, które miałam – wygrałam.
To motto warsztatów dziennikarskich niech będzie więc przewodnią myślą wszystkich, którzy będą z nich korzystać.
Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale to chyba wie każdy, kto w życiu napisał choć jedno wypracowanie. Oczywiście są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę.
Trzecia zasada dziennikarstwa jest taka, że trzeba wyobrazić sobie czytelnika. Inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla dorosłego, jeszcze inaczej dla robotnika, a zupełnie inaczej dla profesora. Innym językiem posługuje się prasa kobieca, a innym męska. Jeszcze inny język mają pisma wędkarskie, a zupełnie inny erotyczne. Słowem: ustalamy kim jest czytelnik. Dzieckiem? Wędkarzem? Robotnikiem?
A teraz, jeśli już poznałeś te trzy zasady, a chcesz dowiedzieć się więcej, czyli jak pisać, o czym pisać, jak redagować teksty – zgłoś się. Może będziemy mogli ci pomóc.

Termin szkolenia: 7 marca 2015 r., w godz. 9.30-16.30

Miejsce: Warszawa

Koszt udziału jednej osoby: 350 zł od osoby + 23 proc. VAT (koszt obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, obiad, certyfikat uczestnictwa). Przy zgłoszeniu minimum 3 osób z danej firmy – koszt uczestnictwa wynosi 300 zł od osoby.

Kontakt w sprawie szkoleń:

Ewa Zając: ewa_zajac@rynek-ksiazki.pl
Ewa Tenderenda-Ożóg: ewa@rynek-ksiazki.pl
tel. 22 828 36 31, tel./ faks 22 827 93 50

www.rynek-ksiazki.pl/szkolenia

Dla ludzi z pomysłami

by

Pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy.

To moja teoria dotycząca dziennikarstwa i uznaję ją za pierwszą zasadę dziennikarstwa. Przyznam, że zastosowanie jej w praktyce sprawdza się. Co dokładnie oznaczają słowa „sprawdza się”? Mam swoich czytelników i nie mam procesów. A te, które miałam – wygrałam.

To motto Warsztatów Dziennikarskich niech będzie więc przewodnią myślą wszystkich, którzy będą z nich korzystać.

Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale to chyba wie każdy, kto w życiu napisał choć jedno wypracowanie. Oczywiście są wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę.

Trzecia zasada dziennikarstwa jest taka, że trzeba wyobrazić sobie czytelnika. Inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla dorosłego, jeszcze inaczej dla robotnika, a zupełnie inaczej dla profesora. Innym językiem posługuje się prasa kobieca, a innym męska. Jeszcze inny język mają pisma wędkarskie, a zupełnie inny erotyczne. Słowem: ustalamy kim jest czytelnik. Dzieckiem? Wędkarzem? Robotnikiem?

A teraz, jeśli już poznałeś te trzy zasady, a chcesz dowiedzieć się więcej, czyli jak pisać, o czym pisać, jak redagować teksty – zgłoś się. Może będziemy mogli ci pomóc.