„Chyba nie czytałem tak świetnego podręcznika dziennikarstwa: zwięzłego, wyczerpującego i zarazem dowcipnego. Wiem, co piszę, bo wykonywałem ten zawód przez 40 lat w różnych okolicznościach: w PRL-u i w III Rzeczpospolitej, w stanie wojennym i w stanie upojenia, w prasie kościelnej i w prasie podziemnej, w telewizji i w radiu, w kraju i za granicą. Prowadziłem też warsztaty dziennikarskie na kilku uczelniach. Sądzę, że naszej profesji można się nauczyć tylko w praktyce. Samouczek Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, dziennikarki telewizyjnej ze sporym doświadczeniem, ale także autorki poczytnych powieści, mojej koleżanki we władzach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, może być dobrą podbudową do samodzielnego startu. To bardzo dużo, zwłaszcza dla adeptów prasy lokalnej, gazet w małych miejscowościach, na uczelniach i w szkołach, a także portali internetowych. Honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski twierdzi, że dzięki takim publikacjom odrodzą się nasze media, nadmiernie zdominowane dziś przez wielkie koncerny”.
Jacek Moskwa
Praca na temat praktycznych aspektów wykonywania zawodu dziennikarza napisana w luźnej, felietonowej formie z propozycjami ćwiczeń. Poradnik skierowany jest do tych osób, które chcą pracować jako dziennikarze. Autorka odsłania przed czytelnikami tajniki dziennikarskiej profesji. Swoją wiedzę opiera na wieloletnim doświadczeniu, jakie nabyła pracując jako dziennikarka prasowa i telewizyjna oraz jako blogerka i pisarka.
Publikacja będzie bez wątpienia pożytecznym podręcznikiem dla adeptów sztuki dziennikarskiej. Nie zastąpi pracy ani praktyki, ale na pewno pomoże w wyrobieniu sprawności w zbieraniu wiadomości i przygotowaniu ich dla czytelników gazet, czasopism, portali internetowych.
Tytuł: Kurs dziennikarstwa dla samouków
wydawca: Biblioteka Analiz
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: wrzesień 2014
nr wydania: I
ISBN: 978-83-63879-03-7
liczba stron: 112
kategoria: podręcznik
format książki: 135 x 200 cm
okładka: miękka
cena: 24,90 zł
Do tej pory recenzenci napisali:
“Małgorzata Karolina Piekarska dzięki lekkiej formie felietonu, stara się przybliżyć różne rodzaje dziennikarskich tworów: wzmianki, reportaże, recenzje, wywiady, eseje… Poznajemy podstawowe cechy tych gatunków, sporo praktycznych rad i zadania do wykonania by np. odnaleźć w prasie omawiane teksty i porównać je ze sobą.
Kurs dziennikarstwa dla samouków to taki drogowskaz dla przyszłych adeptów tej wymagającej sztuki. Książka będzie dobrą wskazówką dla licealistów, wiążących swą przyszłość z pisaniem. Pomoże im usystematyzować wiedzę, sprawdzić swoje umiejętności, ale i osobom bardziej zaznajomionym z tematem, powinna przynieść coś nowego – np. rozwiać wątpliwości czy dziennikarz może oceniać, czy powinien tylko informować.
Sama do dziennikarstwa nigdy się nie rwałam, ba nawet przeprowadzenie wywiadu było dla mnie kosmosem, ale książkę Piekarskiej czytało mi się wyjątkowo dobrze. Jej żartobliwa forma oraz prostota w przekazie, czynią z niej tytuł wart uwagi, właściwie dla każdego humanisty.”
Autor: Varia
Źródło: http://od-deski-do-deski.blogspot.com/2014/10/kurs-dziennikarstwa-dla-samoukow.html
„Z tej książki skorzystają przede wszystkim amatorzy, którzy chcieliby sprawdzić się w zawodzie – a że dziennikarstwo obywatelskie staje się coraz bardziej modne, ten poradnik wielu odbiorcom pozwoli uporządkować wiedzę. Piekarska zwraca się do czytelników, którzy potrzebują pomocy w twórczych wyborach. Tom trafi do uczniów przygotowujących szkolną gazetkę, do młodzieży przed dziennikarskimi studiami, ale i do emerytów, chcących udzielać się w lokalnych mediach. Dla części pseudodziennikarzy internetowych „Kurs dziennikarstwa dla samouków” powinien stać się więc pozycją obowiązkową.
Jaśniej już się nie da. Małgorzata Karolina Piekarska wybiera leksykonowy rytm książki: przygląda się kolejnym najczęstszym gatunkom dziennikarskim i skrótowo omawia ich cechy. Co pewien czas przytaczając anegdotkę z własnych doświadczeń (dziennikarskich lub pedagogicznych), wprowadza prawdopodobne pytania i wątpliwości odbiorców i dba o przekazanie niezbędnych informacji w łatwej do przyswojenia formie. Unika encyklopedyczności, nie wpada też w podręcznikowe i poradnikowe schematy: „Kurs dziennikarstwa dla samouków” daje wrażenie uczestniczenia w ciekawym wykładzie dostosowanym do wszystkich, którzy chcą pisać, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Piekarska świadomie rezygnuje z branżowego słownictwa, odrzuca hermetyczność. Proponuje same niezbędne wiadomości w tekście, który dobrze się czyta.
Nie oznacza to, że autorka będzie wyręczać w pracy przyszłych dziennikarzy. Gdy tłumaczy, jak przygotować się do wywiadu, nie stworzy listy dobrych pytań, nie wskaże też tematów do reportaży. Jej odbiorcy nie mogą rezygnować z samodzielnego myślenia. Zyskują za to zestaw wskazówek, który specjalistom wyda się oczywisty. Samozwańczym specjalistom (w tym wielu blogerom) już nie do końca. „Kurs dziennikarstwa dla samouków” to tom o niewielkiej objętości: zaledwie sto stron. Ale Piekarska nie rozdmuchuje go przykładami i modnymi w popporadnikach tabelkami. Zadania dla początkujących dziennikarzy także ogranicza do kilku po każdym rozdziale – i chociaż z pozoru wydają się nieco monotonne, przyniosą korzyść odbiorcom traktującym je poważnie. Piekarska zaczyna tłumaczenie od podstaw (które później poszerzać można na jej warsztatach). Ważne jest też, że podkreśla, jak dobierać język tekstu do grona odbiorców czy do miejsca publikacji. Nie sprawi, że czytelnicy „Kursu dziennikarstwa dla samouków” staną się natychmiast gwiazdami dziennikarstwa, ale pomoże realizować marzenia lub pasje, rzetelnie przygotuje do pierwszych dziennikarskich prób i być może zachęci niezdecydowanych.”
Autor: Izabela Mikrut
Źródło: http://tu-czytam.blogspot.com/2014/09/magorzata-karolina-piekarska-kurs.html
“Ta małych rozmiarów książeczka zawiera w sobie kilka informacji, które mogą być pomocne blogerom. (…) Niby wszystko już gdzieś tam było i każdy wszystko wie, ale moim zdaniem takie podejście bywa bardzo zgubne. Albowiem wszelakie informacje zacierają się w naszej pamięci i warto mieć gdzieś pod ręką to co może się nam przydać.
W powyższej publikacji autorka w bardzo przystępnej formie opisuje nam to jak powinny wyglądać poszczególne teksty. Na końcu każdego rozdziału dodatkowo znajdziemy ćwiczenia do wykonania, co jest dla mnie bardzo dużym plusem. Fakt – po przeczytaniu tejże książeczki nie staniemy się od razu dziennikarzami, a nasze teksty nie będą nagle na dużo lepszym poziomie. Jednak moim zdaniem jest to publikacja, której warto się przyjrzeć, bo stanowi zbiór przydatnych informacji, z których mogą skorzystać szczególnie początkujący blogerzy.
Kurs dziennikarstwa dla samouków na pewno jest idealnym początkiem zdobywania wiedzy o tym jak pisać, żeby robić to dobrze. Dlatego też polecam.”
Autor: NataliaTw
Źródło: http://mojportret.blogspot.com/2014/11/m-karolina-piekarska-kurs.html
“Autorka w lekkiej i zrozumiałej dla każdego formie przedstawia charakterystykę poszczególnych gatunków dziennikarskich (są tam jeszcze – oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej – eseje, krótkie teksty i wzmianki), podpierając się interesującymi przykładami z naszego współczesnego otoczenia.
Co ważne, każdy z działów zawiera nie tylko cenne informacje teoretyczne, ale także ćwiczenia praktyczne, które pozwolą czytelnikowi na samodzielne zmierzenie się z tematem i spróbowanie swoich sił w realizacji zadań doskonale znanych z warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez autorkę.
Jednakże jak to zawsze bywa z publikacjami poradnikowymi, należy przyjąć, że samo się nic nie zrobi i od jednej krótkiej lektury człowiek nagle nie stanie się biznesmenem, bogaczem, joginem czy – jak w tym przypadku – dziennikarzem. Książka Piekarskiej stanowi jednak ciekawe minikompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem. A blogerzy, którzy nieco podszkolą się z teorii, z pewnością będą potrafili nową wiedzę wykorzystać w praktyce, na czym zdecydowanie skorzysta środowisko, w jakim przyszło im tworzyć.
Dlatego też polecam tę propozycję Waszej uwadze. Mam nadzieję, że zainspiruje Was do nowych działań!”
Autor: Klaudyna “Futbolowa” Maciąg, ’88
Źródło: http://www.kreatywa.net/2014/11/kurs-dziennikarstwa-dla-samoukow-malgorzata-piekarska.html
“… napisany jest lekkim przystępnym językiem, który idealnie komponuje się z celem jaki przyświeca autorce. W kolejnych rozdziałach pojawiają się liczne przykłady, a nawet zadania dla czytelnika, który może na bieżąco potrenować nowo nabyte umiejętności. Może to nie jest jakiś nowatorski pomysł, ale świetnie się sprawdza, nie ma nic lepszego niż możliwość przełożenia wiedzy teoretycznej na praktyczne działanie. Kolejny plus dla autorki.
Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy omawia inny rodzaj dziennikarskiej sztuki. Są więc rozdziały poświęcone krótkim tekstom jak choćby wzmianki, ciut dłuższym, czyli recenzjom, poradom, reklamom. Następnie Piekarska przechodzi do konkretów i omawia tworzenie reportaży i wywiadów, by zakończyć felietonem i esejem. Całość daje w moim mniemaniu pełny obraz podstawowych dziedzin dziennikarstwa. Pewnie, nie jest to encyklopedia i można by się przyczepić, że tego czy owego nie omówiono, jednak, sama autorka w tytule sugeruje, że to jest jedynie „kurs”, a więc podstawy, takie dziennikarskie przedszkole. I bardzo dobrze, gdyż forma dłuższa i poważniejsza mogłaby tylko zniechęcić początkujących adeptów dziennikarstwa. (…) Zarówno forma jak i treść „Kursu dziennikarstwa dla samouków” w pełni przypadła mi do gustu. Trochę o dziennikarstwie się dowiedziałem, trochę sobie przypomniałem, a pewne informacje, które niby się zawsze wie, ale jakoś gdzieś się gubią, udało mi się połączyć trwalej z tą dziedziną w mojej głowie. Krótko mówiąc, książka idealnie spełnia swoje zdanie, jest napisana przystępnie i ciekawie, czyta się ją szybko i każdy kto chce złapać trochę podstaw dziennikarstwa powinien po nią sięgnąć.”
Autor: Marek Bonarski
Źródło: http://zaczytajsie.pl/2014/11/10/malgorzata-karolina-piekarska-kurs-dziennikarstwa-dla-samoukow/
“Jest to takie krótkie wprowadzenie do tematu, dla osób, które zastanawiają się nad wyborem tej drogi życiowej, czy też zajmują się dziennikarstwem niekoniecznie zawodowo. Może prowadzą lokalny portal, gazetkę szkolną czy blog. Czytając tę pozycję, będą mogły się zastanowić, czy robią to prawidłowo, które obszary wymagają jeszcze sporej pracy.
Po przeczytaniu tej książki, wiem jedno, że moim tekstom do naprawdę dobrych recenzji daleko. Oczywiście wcześniej też zdawałam sobie z tego sprawę, ale chyba nie do końca byłam świadoma, co w takim tekście powinno się znaleźć. Teraz już to wiem, ale czy uda mi się w przyszłości zastosować do rad pani Małgosi? Cóż, czas pokaże. Jedno jest pewne, i do tego właśnie przekonuje nas autorka, że dziennikarzem może być każdy. Wystarczą dobre chęci i ciężka praca nad własnym warsztatem. Dobrym początkiem będzie ta właśnie pozycja.”
Autor: Korcia
Źródło: http://korcimnieczytanie.blogspot.com/2014/11/magorzata-karolina-piekarska-kurs.html