Dla uczniów klas dziennikarsko-filmowych (1a,3a), którzy wiążą swoją przyszłość z dziennikarstwem, zorganizowaliśmy 14 listopada profesjonalne warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną oraz blogerką.

Na początku uczestnicy warsztatów rozwiązali quiz wiedzy – prawda czy fałsz. Pytania dotyczyły pisania relacji, reportażu, recenzji filmowej, artykułu, felietonu i wywiadu.

Prowadząca podkreśliła, że pierwszą zasadą medycyny jest nie szkodzić, a literatury nie nudzić. Dziennikarstwo powinno łączyć w sobie te dwie cechy. To pierwsza zasada dziennikarstwa. Druga zasada dziennikarstwa jest taka sama, jak dla wszystkich tekstów pisanych. Jest nią wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Trzecia zasada dziennikarstwa jest taka, że trzeba wyobrazić sobie czytelnika. Inaczej piszemy dla dziecka, inaczej dla nastolatka, inaczej dla dorosłego. Po prześledzeniu różnych gatunków dziennikarskich, autorka podkreśliła, że dziennikarz zawsze powinien być bezstronny. M. K. Piekarska pokazała różnice między dziennikarstwem prasowym, telewizyjnym, radiowym i internetowym. Omówiła plusy i minusy każdej formy dziennikarstwa w kontekście kontaktów wydawców z dziennikarzami.

O wywiadzie było dłużej. Małgorzata Karolina Piekarska zdradziła młodym dziennikarzom jak przeprowadzić wywiad telewizyjny a jak prasowy, dlaczego obok dyktafonu każdy dziennikarz powinien mieć przy sobie notes i ołówek. Aby wywiad był dobry, najpierw trzeba się do niego przygotować. Jak rozmawiać z politykiem, o co nie pytamy, kiedy spisujemy wywiad, kiedy można nie autoryzować wywiadu, blaski i cienie wywiadu elektronicznego.

Dłużej także został omówiony reportaż. Dowiedzieliśmy się jak zebrać materiał, jak przełamać bariery i umiejętnie zadawać pytania, jak uważnie obserwować zdarzenie i miejsce, jak spuentować tekst. Reportaż z podróży, reportaż z bohaterem, reportaż śledczy, jak zrobić dobrą relację z jakiegokolwiek wydarzenia, to kolejne poruszone tematy przez dziennikarkę.

Usłyszeliśmy też, że felieton nie jest tekstem obiektywnym. Obiektywny być nie tylko nie musi, ale nawet nie może. Podobnym zasadom podlega esej i recenzja.

Po zakończeniu spotkania była możliwość otrzymania autografu autorki na książkach „Kurs dziennikarstwa dla samouków” i „LO-teria”.

Mamy nadzieję, że warsztaty pomogą uczniom rozwinąć dziennikarską pasję.

Sponsorem spotkania była Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Grzegorz Kopański

Źródło: http://www.slowacki.eu/

About Małgorzata Karolina Piekarska
Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...